Бібліотека – нагромаджувач історичного розвитку культури, адже в її фондах збираються документи, що фіксують розвиток культури і містять дані про події, досягнення і проблеми суспільного життя. А так як, зафіксована в документах інформація є довговічною, можна сказати, що бібліотека – берегиня національної культури. Соціально-політичні й економічні перетворення в суспільстві, знаходять пряме відображення в діяльності бібліотеки і зумовлюють значні її зрушення. І ці зміни можна простежити на прикладі Трускавецької МЦБС.

Першу Трускавецьку читальню «Просвіта» заснували у 1886 році, і до неї записалося 30 членів. Головою вибрали отця Тадея Скородинського. При читальні згодом заснували аматорський (театральний) гурток. В 1914р. в читальні було 50 членів. У 1911 році Трускаевць переходить до рук спілки, яку очолив Раймонд Ярош. Новий господар починає яскраву європизацію курорту. Крім електрифікації та побудови нових вілл, новий власник дбає про культурний відпочинок відпочивальників. На Помірках, урочище за Трускавцем, він закладає прекрасний музей. В центрі міста збудовано клуб, який мав назву «Товариський», там був більярдний зал і бібліотека (це заклад для багатих курортників). В 1924 р. відкрили читальню після застою, пов’язаного з війною. Читальня стала працювати в новому приміщені по вул. Стебницькій в домі «Сільського господаря». Головою обрали отця І.Валюха. На цей період до читальні записалося 100 членів (в основному корінні трускавчани).

За часів Радянської влади перша міська бібліотека була відкрита 1952 році, першим завідувачем якої став Пух Іван Семенович. 15 березня 1952р. в фонді бібліотеки нараховувалось 4018 примірників книг. Через півроку у вересні 1952 була відкрита дитяча бібліотека.

Першими бібліотекарями в м.Трускавці були: Комар В., Гришутіна О.М., Бляхарська В.Ю., Стефанишин Е.І., Кириленко Ю.М., Кобільник Г.Г. В 60-х роках бібліотеку для дорослих перевели в приміщення по вул. Дрогобицька,13 (сьогодні на цьому місці знаходиться готель «Трускавець»).

В другій половині 70-тих років відбулася централізація бібліотечної мережі країни, і 5 травня 1978 році було створено Трускавецьку міську централізовану бібліотечну систему (МЦБС) з єдиним книжковим фондом. З того часу громада міста володіє безцінним капіталом – збалансованою, інформаційно наповненою мережею бібліотек, що знаходяться в найбільш густонаселених мікрорайонах міста. Директором МЦБС призначена Костриж Н.П. В цьому ж році, 15 листопада, міська бібліотека №2, була перейменована у бібліотеку-філію №1 Трускавецької МЦБС і переїхала в нове приміщення, вул. Бориславська, 36. Завідуючою бібліотеки стала Ківацька К.В.

При централізації крім традиційних абонементу і читальної зали були створені: відділ комплектування і обробки літератури, методико-бібліографічний відділ, юнацька кафедра. Більш різноманітним став зміст діяльності бібліотек і популяризації літератури, організації книжкових фондів, довідково-бібліографічної роботи, управління діяльністю бібліотек. В 1983 році бібліотека для дітей отримала нове приміщення по вул. Стебницькій, 70. Завідувачкою ДБ стала Комарницька Я.М. В 1986 році в новому мікрорайоні міста, вул. Стебницька,76, відкривається бібліотека-філія №2, завідувачкою якої стає Голиш Н. Бібліотеки міста, в цей період, переживають найкращі часи. Добре комплектуються фонди.

У 1984р. центральна бібліотека переїжджає у новозбудоване пристосоване для бібліотеки приміщення, вул. Дрогобицька, 12. В цей час МЦБС очолює Лоїк Л.І. Протягом 70-90-х років бібліотеки Трускавецької МЦБС були забезпечені висококваліфікованими бібліотечними кадрами (всі працівники були з фаховою бібліотечною освітою). До складу централізованої бібліотечної системи міста Трускавця входять:
ЦБ (вул.Дрогобицька,12), ДБ (вул.Стебницька,70), БФ№1 (вул.Бориславська,36), БФ№2 (вул.Стебницька,76)

Більше 40 років пропрацювала бібліотекарем центральної бібліотеки Стефанишин Е.І.(1934-2002р.). Лише один запис був у неї в трудовій книжці . За роки праці показала себе знаючим спеціалістом. Завжди була взірцем для працівників МЦБС. Під її керівництвом проводились і організовувались масові заходи (довгий час працювала зав. відділом обслуговування ЦБ). Вивчаючи читацькі інтереси намагалась, щоб книжковий фонд використовувався максимально, щоб книга завжди знаходила свого читача. Ельвіра Іванівна щедро ділилась своїм досвідом допомагала починаючим бібліотекарям. Багато років бібліотечній справі віддали Прокопів М. В та Михайлишин Н.В., які в 90-х роках очолювали Трускавецьку МЦБС.

Кінець 90-х початок 2000-х років характеризуються складністю в роботі бібліотек. Розраховуються висококваліфіковані кадри, надзвичайно важким стає питання поповнення бібліотечних фондів за бюджетні гроші.

Бібліотеки опинилися у стані руйнування існуючої багато років системи книгозабезпечення з одного боку, і відсутності належного державного фінансування, з другого. Щоб якось вийти з такої ситуації організовується акція «Подаруй книгу бібліотеці». Бібліотеки отримують в дар книги як від організацій, так і від окремих читачів. З 2001р. по 2010 р. Трускавецьку ЦБС очолює Ківацька К. В. Нові працівники Сирко В.В, і Цимбаляк І.С переймають досвід бібліотечної роботи у ветерана праці в Шкільник Л.І., провідного бібліографа Волчанської Я.М. Провідним методистом багато років працює Вахнич І.З., в читальній залі ЦБ працюють Пфайфер О.Т. і Касперська О.В., на абонементі Заяц В.М., а на юнацькій кафедрі Грицило Г.В. Завідує відділом обслуговування користувачів ЦБ Боднарчук Д.В.

З 2010 р. до 2015р. директором Трускавецької МЦБС була Марковецька Н.В. А з лютого 2015 р. очолила МЦБС Савка Віра Іванівна.

Трускавецька МЦБС стає інформаційно-методичним і координаційним центром для бібліотек всіх систем і відомств міста. Станом на початок 2015 р. бібліотечний фонд ЦБС нараховує 142 482 примірників книг, обслуговує більше 10 тис. користувачів. Багато уваги приділяється організації дозвілля читачів.

Сьогодні йде інтенсивний процес зміни традиційного образу бібліотек. Наявність комп’ютерів та доступу до мережі Інтернет дозволяє розширити сферу інформаційних послуг бібліотек, стати сучасними і прогресивними. При центральній міській бібліотеці організовується Інтернет-центр, який буде надавати доступні послуги в системі електронного урядування через Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади (ПДГ) та інші електронні послуги.

Розроблена Програма розвитку та модернізації бібліотеки, що передбачає запровадження інноваційних послуг та комп’ютеризацію, для забезпечення індивідуальних потреб користувачів бібліотеки, надання вільного доступу до вітчизняних і світових інформаційних ресурсів. І цей доступ надається всім, незалежно від поглядів, достатку, чи якихось інших критеріїв. Особливо важливий для старшого покоління, які практично не володіють сучасними ком`ютерними технологіями для отримання інформації.

Ми, бібліотекарі, усвідомлюємо, що сучасною бібліотекою може називатися лише ті бібліотеки, які існують для громади, тому намагаємось задовольнити найрізноманітніші сучасні інформаційні потреби громади, щоб бібліотеки в сучасних умовах були інформаційною платформою розвитку громади. Адже вони залишається чи не єдиними острівцями духовності, людяності, знань посеред розбурханого моря невігластва, цинізму та безкінечних примітивних телесеріалів, передач, псевдолітератури та іншої інформації сумнівної якості. А в сучасних умовах агресивної інформаційної війни, яку веде проти України сусідня держава, бібліотеки допомагають формувати людям імунітет до цієї агресивної російської пропаганди.

Кiлькiсть переглядiв: 156

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.